Burun estetiği ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Burun estetiği ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

28 Ocak 2017 0 Yazar: admin

Burun estetiği ameliyatı olmuş kişiler de ameliyat sonrası çoğunlukla hiç ağrı olmaz. Burun ameliyatı olmadan önce kişilerin kafasında hep soru işareti oluşturan ameliyat sonrası ağrı olur mu soruları operasyon sonrası kesin olarak cevabını almaktadır. Burun estetiği ameliyatı sonra neredeyse hiç ağrı olmaz!

Burun estetiği ameliyatı sonrası ağrı olur diye bekleyen hastalar da yaygın olarak görülen şikayet burun tıkanıklığıdır. Elbette burun estetiği ameliyatından sonra göz çevresinde şişlik ve morluklar olma ihtimali yüksektir. Bu ihtimal ameliyatın türüne ve hastadan hastaya değişen tedavi yöntemine göre değişmektedir. Ameliyat sonrası yüz bölgesinde oluşabilecek şişlik ve morlukları minimum seviyeye indirmek için hiloterapi maskesi uygulanır.

Burun estetiği sonrası hastanın sırt üstü yatması önemlidir. Çünkü burun bölgesinde kalıp ve silikon olacağı için hastanın mutlaka sırt üstü yatması gerekir. Kanama riskinin de azaltılması için başın yüksek tutulması, şişlikler açısından da faydalıdır. Burun ameliyatı sonrası gün içerisinde pamuklar ıslatılarak burun deliklerine sığacak şekilde yerleştirilmelidir. Burun içerisindeki pamuğun kurudukça değiştirilmesi nemli kalmasını sağlamakta olup uyku modunda iken bu işlemin yapılmasına gerek yoktur. Burun içerisinde yerleştirilen splintler ameliyatdan iki veya üç gün sonra çıkarılır ve böylece kişinin yaşadığı burun tıkanıklığı problemi büyük ölçüde çözülür. Burun ameliyatı sonrası 8.ci günde burun üzerindeki kalıbın çıkarılması gerekir. Burun üzerindeki şişliklerin ilk bir ay içerisinde büyük ihtimalle düzeldiği ve bu dönem içerisinde kızarıklıklar meydana gelebilir. Burun ameliyatından sonra burnun tam olarak şeklini alması için maksimum 1 yıl gereklidir. Bu süre içerisinde oluşan kızarıklık ve şişlikler azalmakta, burun yavaş yavaş şeklini almaya başlamaktadır. Elbette bu süre hastanın doku reaksiyonlarına, cilt yapısına ve ameliyat öncesi burnun durumuna göre de belirlenir. Burun estetiği ameliyatı sonrası bazı durumlarda masaj gerekli olabilir. Masajlar şişliğin durumuna ve eğri burun düzelmesine göre değişiklik gösterebilir.

Genel itibari ile burun estetiği ameliyatı sonrası ilk haftalar oldukça önemlidir. İlk dönemde buruna herhangi bir masaj yapılmamalı, çarpma ve vurmalara karşı dikkatli olunmalıdır. Burun üzerine denk gelecek aksesuar  takmamalı ayrıca güneşten korunmalısınız. Güneşten korunmak için yüksek korumalı güneş kremleri kullanılabilir. Bu kremi masaj olarak değil, yumuşak hareketlerle uygulamaya özen gösterin.

Ayrıntılı Bilgi İçin http://www.ismailbayram.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.