10 Aralık 2014

Bursa’da SGK yolsuzluğu operasyonunda tutuklama

ile admin

Bursa Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) yolsuzluk iddiaları ile alakalı gözaltına alınan 9 kişiden 2’si tutuklandı. Diğer 5 kişi ise toplam 45 bin liralık kefaletle serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekipleri, SGK’daki yolsuzluk iddiaları ile alakalı soruşturma başlattı.

Polis, bazı gazino ve özel hastane sahipleri ve işadamlarının, çalıştırdıkları işçilerin pirim borçlarını SGK görevlilerine rüşvet karşılığında sildirdikleri iddiaları üzerine harekete geçti. Bursa’da gazinocular kralı olarak bilinen sinema oyuncusu Z.E.’nin eşi F.B, özel hastane sahibi ve SGK’da görevli kişilerin de aralarında bulunduğu toplam 9 kişi gözaltına alındı.

“Resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanmak, rüşvet almak ve vermek” suçlarından adliyeye sevk edilen zanlılardan ünlü gazinocu F.B. ile muhasebecisi E.Ö. savcılık tarafından serbest bırakıldı. Diğer 7 kişi ise tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. SGK denetmenlerinden E.A. ve Ö.H. tutuklanırken, diğer şüphelilerden özel hastane sahibi Ö.F.B., hastane müdürü M.K. ile A.B. ve C.B. ise 10 bin, B.Ö. ise 5 bin lira kefaletle serbest bırakıldı.

Yeni Bursa