10 Aralık 2014

Boğulma benzeri öksürük nöbetleriyle geliyor

ile admin

Her yıl boğmacaya yakalanan 100 bebekten 4’ü hayatını kaybediyor. İstanbul Üniversitesi Pediatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Salman, “Boğmaca aşıları, hastalığa karşı tam ve etkin korumayı ancak ilk 3 aşı dozundan sonra sağladığı için, ufak süt çocukları bu hastalığa karşı korunmasız kalabiliyor” diyor.

İNATÇI NÖBETLER
Boğmaca, çocuklarda nezle şeklinde başlayıp inatçı ve boğulmaya benzer öksürük nöbetlerine dönüşüyor. İyileşme dönemine girildiğinde ise (3 aya kadar uzayabilir) kuru öksürük başlıyor. Daha büyük çocuk, ergen ve erişkinlerde ise tipik öksürük nöbetleri ve nezle olmuyor. Hastalığın kuluçka döneminin ortalama 3-12 gün arasında olduğu, nezle döneminin 1-2 hafta sürdüğü ve boğulur tarzda gerçekleşen öksürük döneminin ise 2-4 hafta arasında olmakla birlikte, 10 haftaya kadar uzayabileceği belirtiliyor. Boğmaca, hava yolu ile yayılıyor, çok bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle bebeklere yakın temas sonucu, anne, baba, kardeş ve sağlık personelinden geçiyor. Aşıları tamamlanmamış bebek ve çocuklarda hastalığın ağır seyretmesi ölümle sonuçlanabiliyor.

ERİŞKİNLERDE ARTIŞ
Uzmanlar, son yıllarda Türkiye’de (dünyanın diğer ülkelerinde de olduğu gibi) ergen ve erişkinlerde boğmaca vakalarında artış olduğunu belirterek, daha önceki yıllarda ergen ve erişkinlerde boğmaca vakalarının yüzde 6.5’i geçmediğini, 2005 yılında ise bu oranın yüzde 16.9’a yükseldiğini bildiriyorlar.

5 AY ALTI BEBEKLER
Aşılama oranlarının yüksek olduğu ülkelerde, boğmaca 5 ay altındaki bebekler ve 10 yaş üstü çocuklarda daha sık gözleniyor ve küçük bebekler için çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Hastalık sonrası gelişen ikincil akciğer enfeksiyonları dışında, küçük bebeklerde beyne daha az oksijen gitmesine bağlı olarak nöbet ve beyin iltihabına yakalanma riski oluşuyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, her yıl tüm dünyada 50 milyon boğmaca vakası görülürken özellikle çok ufak bebekler (erken süt çocukluğu dönemi) boğmaca nedeniyle hayatını kaybediyor.