10 Aralık 2014

Bitkisel cilt bakım önerileri

ile admin

Hangi meyvelerin kırışıklıkları geciktirdiğini, ne yerseniz cildinizin daha nemli olacağını bilirseniz; hayalinizdeki genç ve ışıltılı cilde kavuşabilirsiniz. Dengeli tüketeceğiniz Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleriyle, cilt güzelliğinin ilk şartı olan sağlıklı kan dolaşımını sağlayabilirsiniz.

DERİ 3 AYDA BİR DEĞİŞİR
Meyvelerin içinde bulunan antioksidanlarla, serbest radikallerin zararından hücrelerinizi koruyabilirsiniz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Arzu Gökmen; sağlıklı ve genç bir cilt için beslenme tüyoları verdi:
Sağlıklı cilt, sağlıklı bedenin yansımasıdır. Doğru beslenme alışkanlığı kazanarak; cildimizin gençliğini ve güzelliğini uzun yıllar boyunca korumak, daha genç ve parlak bir cilde kavuşmak mümkün.

CİLT HÜCRELERİNE GÜÇ
Vücudumuzun yaklaşık yüzde 7’si deri dokusundan oluşur. Yani 50 kilo ağırlığındaki bir kadında 3.5 kilo kadar deri bulunur. İnsan derisi, bireye bağlı olarak 15 gün ila 3 ay arasında değişir. Bu kadar hızlı değişen bir dokuyu, beslenme düzeni önemli ölçüde etkiler. Yeterli ve dengeli bir beslenme, cilt hücrelerini güçlü ve nemli tutar.
Vücudumuzdaki dengeyi iyi anlayıp ona göre hareket etmemiz, organizmanın daha düzenli çalışmasını sağlar. Vücudumuz yaşadığımız ortamla; yediklerimiz, duygularımız, genlerimiz ve sosyal çevremizle sıkı bir bağ içindedir.

Cildimiz de, organizma ile dış çevre arasındaki bağlantı yoludur. Karaciğerimizde yaşadığımız küçük bir problem, yüzümüzde kocaman sivilcelere sebep olabilir.
Kişi doğru beslenemiyorsa; bu durum ciltte solgunluk kuruluk ya da lekelerle kendini belli eder. Vücutta elzem yağ asidi eksikliği, cildin kurumasına ve çabuk yaşlanmasına neden olur. Katı yağlar, kılcal damar tıkanmalarına yol açar.