10 Aralık 2014

Besinler güzelleştirir

ile admin

Beslenme bilimi ucu bucağı olmayan dipsiz bir kuyu gibidir, insanoğlu halen bedenin şifrelerini çözmeye uğraşıyor, her gün binlerce araştırma yapılıyor ve sonuçlanıyor. Bir gün sarımsağın mucizeleri, ertesi gün lahana, başka bir gün de elma göklere çıkarılıyor. Evren bizlere kırk binden fazla besin sunuyor. Bu besinlerin her birini farklı renkte, kokuda, lezzette ve yapıda olduklarını biliyoruz. Doğa bize hepsinden yeterince tüketmemiz gerektiğini emrediyor, oysa bizler duyduğumuz her şeye inanarak mucize gibi sunulan besinlerin tiryakisi oluyoruz.

Besinler Güzelleştirir

Sağlıklı beslenen, ruhunun ve bendinin gıdasını eksiksiz karşılayan bir kişinin güzelliği daha 100 metreden anlaşılır. Etrafına yaydığı pozitif enerji, cildinin tazeliği ve diriliği, çabuk hastalanmayan fit bedeni, girdiği her ortamda bıraktığı güçlü ve güvenli imajı kim inkar edebilir?

Besinler Sayesinde Güzelleşmek için

1- Sebze ve meyveleri daha bilinçli ve çeşitli tüketin. Bir günde 5 değişik renkte sebze ya da meyve tüketin. Sebzeleri kendi suyunda pişirme yöntemi uygulayın, yağda kavurmayın ve pişirdiğiniz yemeği aynı gün içinde tüketin.

2- Düzenli olarak süt ve yoğurt tüketin.

3- Balığı haftada en az 2-3 kez fırında ya da ızgara yemeye çalışın.

4- Kendinizi aç bırakmayın; az ve sık beslenerek metabolizmanızı canlı tutun.

5- Hayvansal yağlardan, çok yağlı yiyeceklerden, krema, cips, mayonez gibi yiyeceklerden uzak durun.

6- Şeker yerine kuru meyveleri tercih edin.

7- Her gün düzenli egzersiz yapın.

8- Tahılları yemekten çekinmeyin; her öğün mümkün olduğu kadar az rafine edilmiş tahılları ve bunlardan yapılmış ekmekleri tüketin.

9- Su içmeyi ihmal etmeyin.

En önemlisi güzelliğinizin içten geldiğini, besinlerle bunu ortaya çıkardığınızı hiç ama hiç unutmayın.

Diyetisyen Aysen Arıcan