10 Aralık 2014

“Ben de yoldan çıktım”

ile admin

Ünlü kalp uzmanı Dr. Mehmet Öz’den sağlıklı yaşam tüyosu: Kahvaltıda yoğurt ve yabanmersini yerim. Ara sıra yoldan çıkar, Teksas usulü barbeküyle kendimi şımartırım

ABD’nin en ünlü doktoru haline gelen Dr. Mehmet Öz, özel durumlarda, zaman zaman “yoldan çıkmanın” kötü olmadığını, bazen “barbekü” ile kendisini şımarttığını söyledi.

Kalp doktoru, yazar ve talk-şovcu Dr. Mehmet Öz, ABD’de sağlık için doğru olanı yapmanın pahalı olduğunu, sağlığa zararlı olan gıdalar ve yiyeceklerin ucuz, spor kulüplerinin ise ödeme gücünü zorladığını belirtti. Öz, insanların daha kolayca yaşamlarını dönüştürebilmesi için çaba harcadığını, çalıştığını kaydetti.

HER GÜN YOĞURT

“Parade” dergisine konuşan Dr. Öz, beslenme konusunda insanlara ne tavsiye ediyorsa kendisinin de aynen öyle yaptığını ifade etti. Öz, her gün kahvaltıda yoğurt ve yabanmersini yediğini söyledi. Mehmet Öz, zaman zaman ve çok özel durumlarda yoldan çıkmanın kötü olmadığını da söyledi. Öz, bu tür durumlarda, kendisini Memphis veya Teksas usulü barbekü ile şımarttığını belirtti, “Madem çok fazla kalori alacaksın, o zaman çok sevdiğin bir şey seçmelisin” dedi. Öz, üniversite öğrencisiyken 90 kiloyu geçtiğini, spor yapıp Rock müziği dinlediğini, özellikle de “Lynyrd Skynyrd grubunun âşığı” olduğunu kaydetti. Yıllar önce 25 yaşındaki bir kadına by-pass ameliyatı yaptığını, hastanın ise ameliyatı “fast food” yiyerek kutladığını söyledi. Öz, bu olayın, daha fazla insana yararlı olmak için televizyon programlarına başlamasında bir rol oynadığını belirtti.

OPRAH’LA GAZ SOHBETİ

Bir anısını anlatan Öz, Oprah Winfrey’in şovunda gaz ile ilgili program yaparken, sağlığı normal olan bir insanın günde 14 kez gaz çıkardığına işaret ettiğini kaydetti. Öz, “Bu program sırasında Bayan Winfrey gaz çıkarmış olabilir” dediğini söyledi. Öz, “Oprah, kahkahalar atarak tepki gösterdi. Bu çok değer biçilmez bir andı bence” dedi.

GAZETE HABERTÜRK / KASIM CİNDEMİR