10 Aralık 2014

Bembeyaz dişler için

ile admin

Dişlerin bembeyaz görünmesi iletişim için de çok iyi olabilecek bir durum. Fakat gün içinde tükettiğimiz çay, kahve gibi içecekler dişlerimizin beyazlığını etkiliyor. Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, koyu renkli dişlerin ev ve ofis tipi diş beyazlatma yöntemleri ile daha beyaz olabileceğini söyledi.

Ev tipi beyazlatma tedavisinin en az 14 gün sürdüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, “Ev tipi beyazlatmada diş hekiminiz alt ve üst çeneden ölçü alır ve size özel plaklar hazırlanır. Bu plaklar içine yerleştirilen beyazlatma ajanını hekiminizin tavsiye ettiği saat süresince dişlere uygulanır. Ofis tipi beyazlatma ise klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Zaman kısıtlaması olan hastalar için tercih edilen bir tedavidir. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli güçlü ışık kaynağı ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir ve seans sonunda beyazlama elde edilir” dedi. Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, renk değişiminin tam olarak oturması için hastanın ofis beyazlatmayı takiben 1 hafta boyunca ev tipi beyazlatma uygulaması gerektiğini de hatırlattı. Kanal tedavisi sonucu renk değiştiren dişlerin beyazlatılmasında ise dişin iç kısmına beyazlatıcı ajan uygulandığını ifade etti.

DİŞLERE ZARAR VEREN İÇECEKLER
Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, “Tedavi süresince ve tedaviden 2 hafta sonra çay, kahve, kola, şarap ve sigara kullanmamak gerekiyor” dedi.
Tedaviden 1 yıl sonra rengin bir miktar geri döndüğünü vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, şöyle devam etti: “Ama genel olarak gözlediğimiz başladığımız renge geri dönmez. Bu durumda beyazlatmayı periyodik olarak yapmak gerekmez. 1 sene sonra bir seans ofis ya da 2-3 gün ev tipi uygulaması yeterli olacaktır.”