9 Ocak 2015

Bel ağrısı alarm işareti

ile admin

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Necip Güder, son dönemde yoğun ağrılar sebebiyle başvuran hasta sayısında artış olduğuna dikkat çekerek, özellikle bölgenin yapısı itibariyle bağ bahçe işleriyle uğraşan kişilerin başvurduğunu söyledi.

Karadeniz Bölgesi’nde bel fıtığı, menüsküs yırtığı gibi rahatsızlıklarla sık karşılaştıklarını, bu rahatsızlıkların daha çok fiziksel zorlanma sonucu ortaya çıktığını belirten Necip Güder, gençlerin menüsküs ve disklerin daha sağlam, zorlanmaya daha dirençli olduklarını ancak yaşla birlikte bu anatomik yapıların zayıfladığını ve fiziksel zorlanma sonrası menüsküs yırtığı, bel fıtığı gibi rahatsızlıkların oluştuğunu vurguladı.

Bölgenin coğrafi yapısı nedeniyle bağ bahçe işlerinde çalışanların bu rahatsızlıklara kolay yakalandığını belirten Dr. Necip Güder, bahçe işlerinde çalışırken şu hususlara dikkat edilmesini istedi: “Uzun süreli beli zorlayıcı aktiviteden kaçınmak, mümkünse kısa molalar vermek, özellikle fiziksel bir hastalığı olan bireylerde bahçede çalışmak uzun süreli olursa, ağrının acısı şiddetlenebilir. Örneğin fındık çuvalını kaldırdığında ağrı şiddetlenebilir. Omurga arazlı şahıslarda, omurganın aşırı gerilmesi veya eğilmesi şikayetleri tetikleyebilir. Bel tutulması, fiziksel aktivite sonrası oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ağrı vücudun alarm mekanizmasıdır, bir şeylerin yanlış gittiğini haber verir. Bu tür ağrılı durumlarda, çivi çiviyi söker deyip üstüne gitmemek, eş dostun tavsiye ettiği ilacı içmemek gerekir. Alternatif tedaviler uygulamaktansa, bir uzmana danışmak sağlığımız için önemlidir” dedi.