9 Ocak 2015

Bebekleri ağzından öpmek ateşli hastalıklara neden oluyor

ile admin

Halk arasında ‘öpücük hastalığı’ olarak bilinen ebstein barr virüsü (EBV) tarafından oluşturulan enfeksiyon bu şekilde bulaşıyor.

Öpücük hastalığı; ateş, membranlı faranjit, lenf bezlerinde, dalakta ve karaciğer büyümesi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Antalya Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kuru, öpücük hastalığının çocuklara bulaşmasında en önemli etkenin tükürük olduğunu söylüyor. Kuru, hastalığın ateş, membranlı faranjit, lenf bezlerinde, dalakta ve karaciğer büyümesine neden olabileceğini kaydediyor.

Enfeksiyon yapan virüsün tükürükle taşındığını ifade eden Kuru, “Bu çocuk dünya tatlısı diyerek ağız ve ağız çevresinden öpmeyelim. Anne ve babalar yakınlığı ne olursa olsun, çocuklarını kucağına alıp öpmeye kalkan herkesi de uyarmalı. Hastalık aniden veya yavaş olarak ateş, baş ağrısı, titreme, iştahsızlık ve kırıklıkla başlayıp lenf bezlerinde şişme, şiddetli boğaz ağrısı ile devam edebilir. Virüs, bebeklerde ateşi 39-40 dereceye kadar yükseltebilir.” diyor.