Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

28 Ocak 2017 0 Yazar: admin

Bebeğin kalp atışları, bebeğin konumuna, hamilelik haftasının doğru hesaplanmasına ve kullanılan ultrason cihazına bağlı olarak değişebilmektedir. Bebeğin kalp atışları 6. Gebelik haftasında genellikle duyulmaktadır. Ancak bunun için ultrason cihazının uygun olması gerekmektedir. Bu sebeple de genel olarak gebeliğin 10 ve 12. Haftaları arasında bebeğin kalp atışları duyulacaktır.

Bkz:  http://kadirsavan.com/bebegin-ilk-kalp-atislari-ne-zaman-duyulur/

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur, nasıl duyulur? 

Normal ultrasonografik muayene ile duyulabilen bebeğin kalp atışları, ayrıca daha ileri aylarda anne karnının üç boyutlu çekimi olarak bilinen, Doppler ultrason görüntüleme ile de duyulabilir. Anne karnında alına ses dalgaları, ultrason aletinin hoparlörüne iletilir ve bebeğin kalp atışları bu şekilde duyulur. Her muayenede bebeğin kalp atışları doktor tarafından izlenmelidir.

Bebeğin kalp atışları duyulmuyorsa ne yapılır?

Bebeğin kalp atışları 6. Haftadan sonra izlenemiyorsa, bebeğin canlılığının kontrol edilmesi gerekir. Şayet muayeneler ve tetkiklerde sorun yoksa farklı bir ultrason yöntemi ile bebeğin kalp atışlarının duyulması sağlanır. Ancak yapılan muayeneler ve testler sonucunda bebeğin kalp atımının olmadığı izleniyorsa, bu aşamada bebeğin kürtaj ile anne rahminden uzaklaştırılması gerekebilir.

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur, anne tarafından hissedilir mi?

Bebeğin kalp atışları anne adayı tarafından hissedilemez. Bebeğin ilk olarak gelişen ve çalışan organı kalbidir. Ancak kalbin oldukça küçük olması sonucunda bebeğin kalp atışları anne tarafından hissedilemez. Bu sebeple de her anne adayı bebeğin kalp atışlarını ultrason cihazları ile duymaktadır.  Anne karnında büyüyen bebek, annesine varlığını 5 ya da 6 haftadan itibaren kalp atışlarıyla hissettirmeye başlar ancak bu durum yapılan ultrason ile belli olur. Bebeğin ilk hareketleri ise 7 haftadan itibaren başlar. Ancak bu hareketler de anne tarafından hissedilemez. Annenin bebek hareketlerini hissedebilmesi için bebeğin kaslarının güçlenmesi ve hamilelik haftalarının ilerlemesi gerekmektedir. Ancak 14 ila 26 hafta arasındaki gebeliklerde bunlar hissedilebilir. Bunları hissetmek daha önceden bir doğum yaşamış kadınlarda daha kolay olur.

Kaynak:  Kadir Savan