10 Aralık 2014

Bayramda dinlenen vücuda birden yüklenilmemeli

ile admin

Bayramda insanların sağlık sorunuyla karşılaşmamaları için mideye birden yüklenilmemesi gerektiğini söyleyen Özel Medical Park Hastanesi diyetisyeni Ebru Piroğlu, bayramdan tatlıdan sonra kola yerine ayran veya su tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan tatlının bayramda dozunda tüketilmesi gerektiğine de değinen Piroğlu şunları kaydetti: “Ramazan ayının bitimi ile 3 veya 4 günlük ödül günü var. Ödül günü olan bayramda önümüze her türlü yiyecek gelecek. Bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlılar ve börekleri vücudun kaldırabileceği ölçüde yemeliyiz. İkram edilen besinleri tabi ki yiyeceğiz. Çünkü kültürümüzde bayramda baklava gibi tatlı türlerini ikram etme ve tüketme vardır. Ancak su içme alışkanlığı kültürümüzde yok. Tatlının yanında şekerli ve asitli içeceklerin tüketilmesi yerine su içilmesi daha sağlıklıdır. Ayrıca kana hızlı karışan besinler kan şekerini ciddi anlamda yükseltir ve birden bire düşürür. Bunu yaşamamak için tatlının ardından mutlaka bir bardak ayran tüketilmelidir. Bayramda yenen tatlı sonrasında tüketilecek bir bardak ayran hem kan şekerini düzenler, hem de gıdanın vücuda çabuk karışmasını engeller.”

Ramazan ayında insanların kilo kaybı yaşadığını düşündüklerini ancak böyle bir durumun söz konusu olmadığını savunan Piroğlu, Ramazan’ın sona ermesiyle yaşanan uzun süreli açlıkların da son bulduğunu söyledi.

Ramazandan sonra İnsanın sürekli yeme isteğinin arttığını da vurgulayan Piroğlu şöyle devam etti: “Yaşanan uzun süreli açlıktan dolayı insanlar bir anda yemeye başlıyor ve vücut ister istemez depolamaya geçiyor. Aslında Ramazan ayında yalancı kilolar dediğimiz kilo kayıpları olur. Vücut bir makine gibidir. Kendine en gerekli olan yağları en sona saklar. Bizler Ramazanda kilo verdiğimizi zannederiz. Ancak kaybedilen kas ve sudur. Ramazan’dan sonra normal yeme planına geçtiğimizde ise kaybedilmemiş yağların üstüne vücut, salata da yense yağa dönüşüyor. Çünkü ciddi bir kıtlıktan çıkılmıştır. Vücudun aldığı yiyecekler, özellikle kana çabuk karışan ve vücudun yağ depolamasını kolaylaştıran yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerin vücutta sindirilirken oluşturduğu bir takım toksit üyeler vardır. Bu toksit üyelerin dışarı atılabilmesi için ciddi anlamda su tüketilmesi gerekmektedir. Aksi halde vücutta ödem olacaktır. Tatlı ve tuzlu vücutta şişkinlik yapar. Bu da kilo artışını kolaylaştırır.” dedi.

Piroğlu, yürüyüş yapmanında önemine değinerek, bayram ziyaretlerinde özellikle kısa mesafelerde araç kullanımı terk etmeleri gerektiğini kaydetti.