14 Ocak 2015

Baş neden ağırlaşır?

ile admin

Gazete Habertürk CEYDA ERENOĞLU’nun yazısı:
Baş ağrısı çok sık görülen bir şikayet olup farklı türlerde hissedilebiliyor. Migren hastalığı sık görülen nedenler arasında olmakla birlikte; kulak burun boğazı ilgilendiren sorunlar, göz hastalıkları ya da beynin kendi dokusuyla ilgili hastalıklar da baş ağrısına yol açıyor. Kalp – damar hastalığı risk faktörü olan hipertansiyonun da sıklıkla baş ağrısı yaptığını söyleyen Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhsin Türkmen ve İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oktay Olmuşçelik konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor.

TANISI KONMAMIŞ HİPERTANSİYON
Başta ağırlık ve gerilme hissinin en önemli nedeninin tanısı konulmamış hipertansiyon olduğu belirtiliyor. Boyundan başlayarak ense köküne yayılan ağrı ve kulaklardaki çınlamayla uğultu hissi kişide hipertansiyonu düşündürüyor. Kolesterol yüksekliği de damar sertliğine yol açtığı için vücutta birçok bulguyu taklit edebiliyor.

Bu belirtilere dikkat!

Nörolojik soruna da işaret edebilir

Hareket veya güç kaybı, konuşma bozukluğu veya şiddetli başağrısı gibi belirtiler kişiler için nörolojik değerlendirme yapılmasını zorunlu kılıyor. Başta kolesterol olmak üzere kan yağlarıyla ilgili bazı belirtiler de başta ağırlık nedeni olabiliyor. Yaygın bir inanış olmasına rağmen yüksek kolesterolün başağrısı yaptığına dair net bir kanıt bulunmuyor.

Bunlar da başı yorar

* Kulak – Burun – Boğaz sistemini ilgilendiren hastalıklar
* Görmeyi engelleyen veya bulanık görmeye neden olan göz hastalıkları
* Baş ve boyunda ağrı yapan kas iskelet hastalıkları (boyun fıtığı vs)
* Kafa içinde gelişen damar genişlemesi ve tümörler

Bu belirtilerde hemen doktora gidin

* Bilinç değişikliği
* Bulantı – kusma
* Çok ilaca rağmen düşürülemeyen yüksek tansiyon
* El ve kolda hareket ve his kaybı
* Konuşma bozukluğu