10 Aralık 2014

Balkabağı sağlık kaynağı

ile admin

Adapazarlıyız ve kabağımız çok ünlüdür. Çorbasından tatlısına hepsini yaparız, çocukluğumuz da faydalarını dinleyerek geçmiştir. Söylenenler doğru mudur? T.M/Adapazarı

Elinizin altında böyle bir nimet varsa öpüp başınıza koymalısınız. Balkabağı genellikle basit bir kış sebzesi-meyvesi olarak düşünülse de besleyici özellikleri yabana atılamaz. Faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

A VİTAMİNİ DEPOSU
Balkabağı lifli bir besindir ve sindirim sisteminin iyi çalışması için bol bol lif tüketmek gerekir. Hanımlar balkabağını diyetlerine eklerse, şişkinlik problemlerinin de önü alınabilir.
Balkabağına rengini veren lutein, alfa ve beta karoten maddeleri, vücutta A vitaminine dönüşür. Balkabağı öyle iyi bir A vitamini deposudur ki; 100 gram kabak günlük ihtiyacın yarısını karşılar.

ÇEKİRDEK İLAÇ GİBİ
Balkabağının içinde sakladığı asıl mücevher; çekirdekleridir. Kabak çekirdeğinin içindeki doymamış yağ asitleri, Omega 3 ve fitosteroller; kan kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olur. Fitosteroller, kolesterolün yerine geçerek onların bağırsaklardan emilmesine engel olur.
Kabak çekirdeği ayrıca; her erkeğin 50 yaşından sonra az ya da çok yakındığı prostat büyümesine karşı da etkilidir.
***
Üflemeli glokom muayenesi

Ailemde glokom (göz tansiyonu) var ve benim de muayene olmam gerekiyor ama gözüme dokunulmasından çok korkuyorum. Nasıl muayene olabilirim? F.L./Yozgat

Glokomun tespiti; düzenli göz kontrolleri sırasında yapılan göz içi basıncı ölçümlerinde olur. Bugünkü tekniklerle, artık göze hiç dokunulmadan göz içi basıncı ölçülebilmektedir.

SİNİRLERE BAKILIYOR
‘Havalı tonometre’ denilen alet yardımı ile göz üzerine hava üflenerek yapılan ölçümler; hastaların büyük kısmında doğru basınç değerlerini verir. Şüpheli durumlarda, göze temas eden bazı tekniklerle daha kesin ölçüm türleri de kullanılabilir. Göz içi basıncının normal değerlerin üzerinde olması, tek başına glokom hastalığı anlamına gelmez. Tamamen normal ölçülen değerler de, her hasta için sağlıklı göz anlamına gelmeyebilir. Hekim; görme sinirini muayene etmeli ve gerekirse görme alanı, görme siniri ve sinir lifleri analizini yapmalıdır. Glokom hastalığı tespit edildikten sonra tedavi hiç gecikmeden başlamalıdır.
***
Boy uzaması 18 yaşında durur

18 yaşında ve 162 santimetre boyunda bir kızım. Polis olmak istiyorum ama boyumun 165 olması gerekiyormuş. Bir yılda üç santimetre uzar mıyım? A. T/Antakya

Her insan farklıdır; farklı büyür, farklı gelişir. Bu nedenle sorunuza ancak standart kriterler kullanılarak genel bir cevap verilebilir.

İLK ÂDETLE BAŞLIYOR
Buluğ çağı öncesindeki ilk bedensel farklılaşmalar; kızlarda ortalama 10, erkeklerde ise 12 yaş civarında başlar. Ergenliğin başlarına gelindiğinde, gencin boyu yetişkin uzunluğunun yüzde 80’ine ulaşmıştır. Ergenlik döneminden iki ila dört yıl sonra, yetişkinlik boyunun yüzde 90’ına erişilir. İlk âdet kanamasından sonra altı santimetre kadar boy büyümesi olur. İlk âdet ise ortalama 12.4 yaşında görülür. Boy uzaması, kız çocuklarında 16-18 yaşlarında durmaktadır. Yukarıdaki bilgiler ışığında; bir sene içinde ne kadar uzayacağınızı tahmin edebilmek için; ilk âdeti kaç yaşında gördüğünüz önemlidir. Ne kadar geç adet görmüşseniz, boy uzamanız da o kadar geç sona erer.

DR. EREN EROĞLU