11 Aralık 2014

Bakanlık, vurgun iddialarını incelemeye aldı!

ile admin

Katarakt ameliyatlarının yüzde 80’inin gereksiz olduğu, bu yolla SGK’nın zarara uğratıldığı ve hasta sağlığının tehlikeye atıldığı iddiaları sağlık bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık, hastanelerden, muayene edilen 55 yaş üstü kişilerin görme keskinliği derecelerini sisteme girmelerini isteyecek. Bakanlık bu yolla ameliyat kararı çıkan hastaları tekrar muayene etmek için hastanelere ‘dur’ diyebilecek.

Yanlış karar verilen hastalar için hastanelere ciddi cezalar verilecek. Sağlık Bakanlığı, “Katarakt Operasyonları” genelgesi ile katarakt ameliyatlarını incelemeye aldı. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, şunları söyledi: “Kurallara uyulup uyulmadığını denetleyeceğiz. Uzman hekimlerimiz hastaneleri arayarak bazı hastaların ameliyatlarının bekletilmesini isteyecek.

Yani rastgele bir seçim yapacak. Daha sonra denetim için hastaneye gidecekler. Hasta bir kere de bu hekimlerimiz tarafından kontrol edilecek. Hastanenin yazdığı derece doğruysa sıkıntı yok. Ancak yanlış bir bilgi varsa hastane ceza alacak. Tabii ki hekimlere kendi hastanesini denetletmeyeceğiz. Çapraz denetim yapılacak. Örneğin devlet hastanesini üniversite hastanesi hekimleri denetleyecek. Devlet hastanesini de üniversite hastanesi hekimleri denetleyecek.”