10 Aralık 2014

Avrupalı Daha Uzun Yaşıyor!

ile admin

Sonuçları Journal of Epidemiology dergisinde yayımlanan araştırmayı yürüten profesör David Leon, ortalama yaşam süresinin uzamasının en önemli nedenlerinden birinin kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde görülen azalma olduğunu söylüyor.

Leon, kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümlerde en büyük düşüşün İngiltere’de yaşandığını söylüyor, “Bunun bir nedeni tedavi yöntemlerinde kaydedilen ilerlemeler, diğer bir neden ise sigara ve diğer risk faktörlerinde görülen azalma” diye ekliyor.

BBC Türkçe servisi internet sitesinde yer alan habere göre; obezitenin yüksek gelirli ülkelerde ortalama yaşam süresini etkileyeceğinden kaygı duyuluyor.

Araştırma, henüz bunun gerçekleştiğine dair bir bulgu olmadığını söylüyor ancak Profesör Leon, obezitenin etkilerinin görülmesi için erken olabileceğini de kabul ediyor.

Leon, “Henüz çocukluklarından itibaren obez olan yetişkinlerde obezitenin etkisini görmedik. Bu insanların ortalama ömrünün nasıl etkileneceğini tahmin edemiyoruz” dedi.

Araştırma yüksek miktarda sağlık harcaması yapılmasının ortalama yaşam süresinde artış anlamına gelmeyebileceğini de tespit ediyor.

2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama yaşam süresi 78 yıl iken, İngiltere’de 80 olduğu araştırmanın bulguları arasında.