14 Ocak 2015

Atkins diyeti ve karbonhidrata karşı bitmeyen savaş

ile admin

Atkins’in kilo konusunda dikkatli olmak isteyenlerin beynine kazıdığı şey “Karbonhidrat şişmanlatır” cümlesi oldu.

İnsanlar bugün hâlâ ekmeğin, makarnanın ve patatesin kilo yaptığından söz ediyor.

BBC’nin haberine göre, Atkins diyeti ilk olarak 1972’de ortaya çıktı ama Dr. Atkins’in Yeni Diyet Devrimi adıyla 2002’de yayımlanan ikinci kitabıyla birlikte popüler hale geldi.

Karbonhidratın asgariye indirilmesini salık veren ve yüksek proteine dayalı bu diyet et, yumurta, peynir, balık gibi proteinli yiyeceklere sınır koymuyordu.

Atkins, fazla miktarda karbonhidratın kandaki şeker seviyesini yükseltmesi sonucu salgılanan insülin hormonunun, vücudun bu şekeri dokularda yağ olarak depolamasına yol açtığını söylüyordu.

Bu diyet, vücudu karbonhidrat yoksunluğuna itmeyi, böylece enerji için mevcut yağın yakılmasını içeren ve ketosis olarak adlandırılan sürecin başlatılmasını öngörüyordu.

Atkins 15 milyon sattı
Atkins diyetinin en popüler olduğu 2003’te sadece İngiltere’de üç milyon kişi bu diyeti denemişti. ABD’de her 11 kişiden biri bu diyeti yaptı.

Ünlüler arasında ise bu diyetin en sadık takipçileri arasında Jennifer Aniston, Demi Moore ve Catherine Zeta-Jones var.

Neredeyse altı yıl boyunca New York’ta en çok satan 10 kitap listesinde kalan Atkins’in kitabı dünya genelinde 15 milyon adet sattı. Düşük karbonhidratlı bira ve ekmek gibi ürünler üretilmeye başlandı.

ABD’de buğday ve patates tüketiminin düştüğü, et tüketiminin ise arttığı bildirildi.

Ama bu diyetin keskin muhalifleri de vardı. Atkins diyetinin böbreklere zarar verdiği, ruh halini olumsuz etkilediği, diyabeti tetikleyebileceğine dair haberler yapıldı.

Bu araştırmaları yalanlayan karşıt haberler çıktı sonra. “İki araştırma Atkins diyetinin kalbe yararlı olduğunu gösteriyor”, “Ünlülerin diyeti güvenli ve etkili bulundu” türünden haberler yayımlandı.

Atkins’in önerileri geleneksel beslenme uzmanlarının az yağlı – yüksek karbonhidratlı beslenme önerilerine ters düşüyordu.

Muhalifleri Atkins’in 2002’de geçirdiği bir kalp krizini kötü diyetin kanıtı olarak sundu.

Atkins iddiaları reddetti.

Geleneksel yaklaşım eleştiriliyor
Ölümünün üzerinden 10 yıl geçse de düşük karbonhidratlı diyetler konusundaki fikir ayrılıkları devam ediyor. Resmi sağlık kurumları beslenmemizde karbonhidratın üçte bir yere sahip olduğunu söylüyor.

ABD’de tavsiye edilen dengeli beslenme önerileri ise meyve, sebze, tahıl, protein ve süt ürünleri olarak porsiyonu beş gruba ayırıyor.

Fakat bazı beslenme uzmanları bu geleneksel yaklaşımı eleştiriyor.