Aşırı sıcaklarda su tüketimi artırılmalı

Aşırı sıcaklarda su tüketimi artırılmalı

19 Temmuz 2017 0 Yazar: admin

Uşak Halk Sağlığı Müdürü Hasan Kaya, özellikle aşırı sıcak havaların yaşandığı günlerde susuzluk hissi olmasa bile günde en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini bildirdi.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada aşırı sıcaklarda alınması gereken önlemlerle ilgili bilgi verdi.

Aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini, sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının da arttığını dile getiren Kaya, yükselen vücut ısısının, beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Kaya, sıcak havada öncelikle zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamak gerektiğini ifade eden Kaya, şunları kaydetti: 

“Yaşlılar, dört yaşından küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, açık alanda çalışanlar, aşırı kilolular, kronik hastalığı olanlar, sürekli ilaç kullanan kişiler risk altında. Günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 saatlerinde mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalı. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya özen göstermeli, aşırı hareketlerden kaçınmalı, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmeli, dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanmalı.”

Aşırı sıcaklarda susuzluk hissi olmasa bile günlük en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini belirten Kaya, yağlı besinlerden kaçınılması, vücut direncini artıran gıdalar alınması, kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içeceklerden uzak durulması tavsiyelerinde de bulundu.