10 Aralık 2014

Anne ve babalar dikkat!

ile admin

Yozgat Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güzide Doğan, havaların soğumasıyla birlikte çocuklarda üst ve alt solunum yolları enfeksiyonları ile ishal ve grip vakalarının arttığını belirterek, anne ve babaları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Özellikle kış aylarında en fazla üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına rastlandığına dikkat çeken, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güzide Doğan, “Bu aylarda çocuklar bize yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi üst solunum yollarına ait belirtilerle geliyorlar. Bunun yanında karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi şikayetler de sık görülüyor. Enfeksiyonlara ya da alerjik deri hastalıklarına bağlı deri döküntüleri ve idrar yolu enfeksiyonu da sıkça görülen hastalıklar arasında yer alıyor.” dedi.

Gribal enfeksiyonların, ateşle birlikte halsizlik, kusma, karın ağrısı ve iştahsızlık gibi etkilerin de artmasına neden olduğunu ifade eden Dr. Doğan, aynı zamanda öksürük, burun akıntısı ve burun tıkanıklığının da olabileceğini kaydetti.

Kalabalık ortamlarda gribal enfeksiyona yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisinin el temizliği olduğunu vurgulayan Dr. Doğan, şunları kaydetti: “Grip virüsü, hapşırık ve öksürükle dışarıya atılan havadaki bu virüsü taşıyan damlacıklar yoluyla taşınır. Bu sebeple kalabalık ortamlarda bulunmamak gerekir. Özellikle okul çağındaki öğrenciler, sınıfta birbirine hastalık bulaştırabildiği gibi, okuldaki hastalıkları evdeki kişilere de bulaştırabilmektedir. Okul ve kreşe gitmek zorunda olan çocuklar için en önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta yine el temizlidir. Çocukların, el temizliğini çok iyi yapılması gerekir.”

Bebeklerin, soğuk havalarda mecbur kalmadıkça dışarıya çıkarılmaması gerektiğinin altını çizen Dr. Doğan, “Soğuk havalar, çocuklarda nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ve bronşit gibi hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Anne ve babalar soğuk havalarda özellikle bebeklerini dışarıya çıkarmamalarını, çıkarılması durumunda ise çok iyi giydirilerek soğuktan korunmaları gerekir. Aileler, çocuklarını soğuk havalarda hastalıklardan korumak için dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelidirler.” şeklinde konuştu.

Kışın sık sık ishal vakaları ile karşılaştıklarını ifade eden Uzman Dr. Doğan, “İshal vakalarının büyük çoğunluğu, el temizliğinin düzenli yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Bunların yanı sıra yiyeceklerin iyi yıkanması ve içeceklerin de kontrol edilmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.