9 Ocak 2015

Anne sütü çocuğun kişiliğine de olumlu katkı sağlıyor

ile admin

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülgün Durat, anne sütünün çocuğu yaşam boyunca olumlu etkileyeceğini ve sağlıklı bir kişilik oluşturacağını söyledi.

SAÜ Sağlık Yüksekokulu tarafından ‘Tek İdeal Besin Anne Sütü’ konulu bir konferans düzenlendi. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa, SAÜ Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sevin Altınkaynak ve öğretim üyeleri Doç. Dr. Nursan Çınar, Yrd. Doç. Dr. Gülgün Durat konuşmacı olarak katıldı.

Çocuk ve erişkin dönemlerde hastalıkların programlanmasında anne sütünün önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sevin Altınkaynak “Anne sütü bebek için en ideal besin ve doğal sağlık planıdır. Anne sütünün en ilgi çekici etkisi 6. aydan başlar çocukluk ergenlikte devam eder. Beslenme süresi ile paralellik gösterir. Anne sütü veren anneler bilinçli oldukları için çocuklarını obezite, kanser, osteoporoz, Tip 1 ve 2 diyabet gibi hastalıklardan korur” dedi.

Emzirmenin aileye, topluma ve çevreye katkıları hakkında bir konuşma yapan Doç. Dr. Nursan Çınar, anne sütünün hiçbir zaman taklit edilemeyeceğinin altını çizdi. Emzirmenin bebek sağlığı üzerine tartışmasız üstünlüklerinin olduğunu belirten Doç. Dr. Çınar, “Emzirmek başta anne olmak üzere tüm aileye ve ekonomiye olan katkıları da son derece önemlidir. Anne sütü hiçbir zaman birebir taklit edilemez. Bu nedenle emzirmeyen anneler hangi mamanın bebekleri için daha iyi olduğu konusunda düşünürlerken, emzirmeyi seçen anneler bebeklerinin en iyi mamayla beslendiklerinden emindirler. Emzirme bebek, anne, aile, toplum, ekonomi ve çevre için en iyi seçenektir.” diye konuştu.

Anne sütünün, anne-çocuk ruh sağlığına etkileri hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Gülgün Durat ise emzirme sadece kadınlara özel bir durum olduğunu ve anne ile bebek arasında güçlü bir duygusal bağ oluşmasını sağladığını kaydetti. Bu güven bağının çocuğu, çocukluk döneminden başlayarak yaşam boyu etkilemeye devam edeceğini dile getiren Durat, “Emzirme aynı zamanda bebeğin duygusal gereksinimlerini de karşılar. Emzirmenin, bebek için yalnızca beslenme ve cinsellik niteliği değil, tüm yaşamı boyunca onu etkileyecek ‘Bağlanma’ boyutu da bulunmaktadır. Emzirme sırasında kurulacak bağ, bebeğin sağlıklı bir kişilik oluşturmasına ortam hazırlar. Aynı zamanda bebeğin ruhsal, bedensel ve zekâ gelişimine yardımcı olur. Dikkat azlığı sendromu, ilgisizlik gibi olgularda da anne sütü alımının önem kazandığı görülmektedir.” şeklinde konuştu.  

stargundem.com