9 Ocak 2015

Aniden ortaya çıkan hastalık

ile admin

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Uçar, dünyanın bilinen en eski hastalıklarından olan zatürreenin günümüzde tıp imkanları artmasına rağmen sık görülen ve ölümlere neden olan bir hastalık olma özelliğini sürdürdüğünü söyledi. Dr. Gamze Uçar, üşüme, titreme, ateş, öksürük, iltihaplı balgam çıkarmayla aniden ortaya çıkan zatürreeden korunmak için sigara kullanmamak, içilen ortamda durmamak ve kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca temastan kaçınmak gerektiğini anlattı.

Uçar, akciğer dokusunun iltihaplanması anlamına gelen zatürreenin doğru şekilde ve zamanında tedavi edilmezse ölümcül olabileceğine işaret ederek, zatürreenin ülkemizde ölüm nedenleri arasında 5. sırada yer aldığına dikkat çekti. Hastalığın bebekler, çocuklar, yaşlılar ve müzmin hastalığı olanlarda daha ölümcül olabildiğini belirten Uçar, zatürreeyle ilgili bilinmesi gerekenleri şöyle anlattı:

VÜCUT SAVUNMASINA DİKKAT

“Zatürree çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğerlere ulaşmasıyla meydana gelmektedir. Normal durumlarda hastalığa neden olmayan bu mikroplar, vücut savunması zayıf düşmüş kişilerde zatürree oluşturabilir. Bazı zatürree türlerinde hasta kişiden sağlam kişilere doğrudan bulaşma riski de mevcuttur. Ancak zatürreenin ortaya çıkmasında bulaşmadan çok kişinin vücut direncini kıran risk faktörleri rol oynamaktadır. Zatürreeye zemin hazırlayan grip ve benzeri viral enfeksiyonlar çok bulaşıcıdır. Hapşırık ve öksürükle yayılabildikleri gibi ağız ve burun sekresyonlarıyla bulaşmış bardak, çatal kaşık, mendil gibi eşyalarla da bulaşabilir. Zatürreeye neden olan bakteriler, yakın temas sonucu, solunumla beraber vücuda alınır. Üst solunum yollarında, burun ve ağzın birleştiği yerde yerleşip çoğalırlar. Burada gruplar halinde yer alırlar. İnsanların toplu halde yaşadığı yerler zatürreenin bulaşma ihtimalinin fazla olduğu yerlerdir.”

BELİRTİLERİ

Zatürreenin üşüme, titreme, ateş, öksürük, iltihaplı balgam çıkarma ve yan ağrısıyla aniden ortaya çıktığını anlatan Uçar, bazen de sinsi bir başlangıç ile birkaç gün devam eden iştahsızlık, halsizlik, eklem ve kas ağrılarını takiben kuru öksürük, ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı gibi belirtiler görülebildiğini ifade etti. Zatürreeden korunmak için öncelikle hastalığa zemin hazırlayan koşulların düzeltilmesi gerektiğini anlatan Uçar, sözlerini şöyle tamamladı:

“Stresten kaçınmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, sigara kullanmamak; kullanılan ortamlarda bulunmamak, hijyenik barınma koşullarını yerine getirmek zatürreeden korunmada önemli rol oynamaktadır. Yüksek riskli kişilerde ise zatürreeye karşı bağışıklığın artırılması için pnömokok aşıları, yıllık grip aşıları uygulanmalı. Zatürreeye yol açabilen ve kolaylaştırıcı grip salgınları sırasında kalabalıkla temasın azaltılması ve maske kullanılması da korunmada çok önemlidir.”