10 Aralık 2014

Amerikalı doktorlar hastalarına içi boş, etkisiz haplar veriyor

ile admin

Amerika’da yapılan bir anketin sonuçlarına göre Amerikalı doktorlarının yarısı, hastalara düzenli olarak placebo olarak bilinen, etkisiz haplar veriyor. Hastaları kandırmanın etik olup olmadığı konusunda karara varamayan uzmanlar anket sonuçlarından dolayı endişeli.

Ulusal bir liste içinden rastgele seçilen 680 dahiliye ve romatoloji doktoru arasında yapılan ankette, doktorların yarısı, hastalara sık sık placebo verdiklerini ortaya çıkardı. The New York Times gazetesinde yer alan habere göre Danimarka, İsrail, İngiltere ve Yeni Zelanda’da yapılan anketler de benzer sonuçlar vermişti.

Genellikle şeker içerikli haplar olan placebolar, hastaya psikolojik destekte bulunup, iyileşmesini kolaylaştırabiliyor. Bu etkinin oluşabilmesi için hastanın gerçekten ilaç aldığını düşünmesi gerekiyor. Doktorların yalnızca yüzde beşi hastayı verilen ilacın placebo olduğunu belirtirken, diğerleri, “genellikle bu hastalığın tedavisinde kullanılmayan bir ilaç” olduğunu söyleyerek reçete yazıyor.

Anket sonuçlarından dolayı endişe belirten Dr. William Schreiber, hastayı aldatma etiğinin dışında, bazı doktorların placebo olarak antibiyotik ve sakinleştirici vermesinin, sağlık sorunları da ortaya çıkarabileceğini söylüyor. Doktor Schreiber, psikosomatik hastalıkların tedavisinde placebo verilmesinin genel kabul gördüğünü, fakat antibiyotik veya sakinleştiricilerin, placebo kapsamında değerlendirilmemesi gerektiğini belirtiyor.