9 Ocak 2015

Ağır engelli çocuğu olan anneler mağdur olmayacak

ile admin

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Fox Tv’de yayınlanan Çalar Saat ve Ana Haber bülteninde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Gökalp İlhan yaptığı açıklamada, doğum borçlanmasıyla ilgili daha önce iki çocuğa kadar tanınmış bir hak olduğunu söyledi. Gökalp İlhan, yapılan yeni düzenlemeyle de kadınlara üç çocuğa kadar borçlanma hakkı getirmiş olacaklarını ifade etti.

Bağ-Kur’lu olan kadınlara borçlanma hakkı tanınacağının altını çizen Gökalp İlhan, “Memuriyete başlamış sonra ayrılan ve geri dönmeyen kadınlara da borçlanma hakkı getiriyoruz. Üç çocuğa kadar borçlanma hakkı getirmiş oluyoruz. Dolayısıyla 2 bin 160 gün daha az çalışarak kadınlarımız emekli olabilecekler. Bu son derece önemli bir düzenlemedir” dedi.

AĞIR ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ANNELERİN MAĞDURİYETİNİN ÖNÜNE GEÇİLMESİYLE İLGİLİ DE DÜZENLEME YAPILDI 

Gökalp İlhan, ağır engelli çocuğu olan annelerin mağduriyetinin önüne geçilmesiyle ilgili de düzenleme yaptıklarını anlattı.

Tüp bebekle ilgili yeni düzenleme yapıldığını dile getiren Başkan Gökalp İlhan, Kurumun üçüncü denemenin masraflarını karşılayacağını sözlerine ekledi.