Adrenalin, tehlikeli yada stresli bir durumda daha hızlı tepki vermenize yardımcı olan bir hormondur. Bazı ülkelerde epinefrin denir.
Adrenalin ayrıca acil durumlarda ciddi bir alerjik reaksiyonu (anafilaksi) tedavi etmek için kullanılır. Doz bir oto enjektör kullanılarak verilebilir ve burada bir adrenalin otoenjektörünün iyi mi kullanılacağını okuyabilirsiniz. Birisi bir anafilaksi geçiriyorsa, önce adrenalini verin, sonra yüzonikiyi (112) arayın ve ambulans isteyin.

Adrenalin Nedir?
Adrenalin, heyecan verici, stresli yada tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalmış olduğunuzda çok hızlı tepki vermenize yardımcı olan bir hormondur. Bu, ‘savaş yahut uçuş tepkisi’ olarak bilinir. Bu tür bir durumda, beyniniz , hormonu kana salgılamak için adrenal bezlerinize (böbreklerin hemen üstünde bulunur) mesajlar gönderir. Adrenalinin etkilerini 2 yada 3 dakika içinde hissedeceksiniz.
Durum sakinleştiğinde, bezler adrenalin üretmeyi bırakır. Yine de 1 saate kadar etkilerini hissedebilirsiniz.

Adrenalinin Rolü Nedir?
Adrenalin kalbinizin daha hızlı atmasını sağlar ve ciğerleriniz daha verimli nefes alır. Kan damarlarının beyne ve kaslara daha çok kan göndermesine niçin olur, tansiyonunuzu yükseltir, beyninizi daha çok uyarır ve kanda şeker seviyesini yükseltir ve size enerji verir. Öğrencileriniz büyür ve terlersiniz.
Kanınızda çok fazla adrenalin olduğunda, çok fazla acı hissetmezsiniz, böylece yaralansanız bile koşmaya veya savaşmaya devam edebilirsiniz. Sizi daha güçlü kılar ve daha iyi performans göstermenizi sağlar.
Vücut ek olarak noradrenalin (yada norepinefrin) adında olan benzer bir kimyasal üretir. Sinir sisteminde yapılır ve sürekli olarak kana salınır. Vücudun birkaç kısmını etkileyen adrenalinden farklı olarak, noradrenalinin ana rolü tansiyonu denetim etmektir .
Noradrenalin ayrıca, kalp atışlarını durduran insanoğlu (kalp durması) tedavi etmek için de kullanılır. Ameliyattan önce veya ameliyat sırasında ağrıyı kontrol etmek için diğer ilaçlar ile birlikte kullanılabilir.

Çok fazla ya da çok azca adrenalin olması mesele olur mu?
Çok fazla adrenalin var ise, aşağıdakiler de dahil olmak üzere semptomlara yol açabilir:
Baş dönmesi
Vizyonunuzda ki değişimler
Hızlı bir kalp atışı
Huzursuz ve huzursuz duymak
Uykusuzluk hastalığı
Stresli olmak çok fazla adrenalin olmasına neden olabilir. Adrenal bezlerdeki bir tümör şeklinde bazı nadir tıbbi durumlar da birisinin çok fazla adrenalin olmasına neden olabilir.
Zaman içinde, yüksek adrenalin seviyeleri kalp krizi yada felç riskini artırabilir ve kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, kaygı ve kilo yitirilmesine niçin olabilir.
Çok azca adrenalin olması çok nadirdir, sadece hormonu kafi olmayan insanoğlu stresli durumlara doğru tepki veremezler.

Adrenalin seviyelerimi nasıl ayarlayabilirim?
Stresli iseniz, vücudunuzdaki adrenalin seviyesini düşürebilirsiniz:
Derin nefes almak
Meditasyon
Ergonomik yoga veya tai chi
Hem de sağlıklı bir diyet yemeye , düzenli egzersiz yapmanıza ve kafein ve alkolü sınırlamanıza destek verir.

Adrenalin Enjeksiyonları
EpiPen veya Adrenaline Mylan gibi bir adrenalin enjeksiyonu, şiddetli bir alerjik reaksiyonun (anafilaksi) tedavisi için kullanılır. Boğazdaki şişliği hızlı bir şekilde azaltarak, hava yollarını açarak ve tansiyon çok düşmesini önleyerek çalışır. Kimi zaman ilişkili anafilaksi, krup ve kalp durması gibi astım semptomları benzer biçimde ciddi solunum problemleri olan insanoğlu için kullanılır.
Adrenalin, uyluktaki büyük kas içine enjekte edilir ve birinin yaşamını kurtarabilir. Şüphe durumunda, her süre önce adrenalin otoenjektörünü kullanın, arkasından astım giderici ilacı kullanın ve ambulans için yüz onikiyi (112) arayın.

2 doz adrenalin otoenjektörü vardır:
20kg üstü yetişkinler ve çocuklar için 0.3mg adrenalin
0.15mg adrenalin, çocuklar için 10-20 kilogram
Anafilaksi riski altındaysanız, bir ‘anafilaksi fiil planı’ ile doktorunuz veya eczacınızla görüşmek iyi bir fikirdir.