10 Aralık 2014

ABD’de bazı meyve suları yüksek arsenikli

ile admin

Televizyondaki programında bazı ürünlerdeki arsenik seviyesinin yüksek olduğunu iddia eden Dr. Öz’ü, ABD’de yayınlanan güvenilir aylık tüketici dergisi Consumer Report (Tüketici Raporu) doğruladı.

ABD’de bazı meyve suları, içme suyu ve yenilenen içerikleriyle popüler çocuk içeceklerinde arsenik oranının öngörülebilen sınırları aştığı açıklandı. Consumer Report (Tüketici Raporu) Dergisi’nin Ocak 2012 sayısında yer alacak makalede; 88 örnek üzerinde yapılan analizde, 5 elma ve 4 üzüm suyunda yasal sınırları aşan arsenik tespit edildiği bildiriliyor.

Raporda, içme suyu için standartların belirlendiği, ancak meyve suları ve diğer içecekler için böyle bir durumun söz konusu olmadığı ifade ediliyor. Çocukların beslenmesinde temel dayanak olan meyve sularının arsenikle birleşmesi halinde, savunmasız bünyelerde bazı kanser türlerinin oluşabileceği belirtiliyor.

YÜKSEK SEVİYEDE ÖLDÜRÜYOR
Toprak, su ve havada doğal olarak bulunan arsenik, yüksek düzeyde solunursa boğazı ve akciğeri tahriş edebiliyor. Arseniğe düşük seviyede maruz kalmak ise bulantı, kurma ve deri renginde solmaya neden oluyor. Çok yüksek seviyelerde ise ölüme yol açıyor.

HT GAZETE