ABD’de vizeyle çalışan Kanadalı sağlıkçılar sınırdan geri çevrildi

ABD’de vizeyle çalışan Kanadalı sağlıkçılar sınırdan geri çevrildi

10 Nisan 2017 0 Yazar: admin

Kanada’nın Windsor şehrinden ABD’nin Detroit şehrine günübirlik geçerek komşu ülkede tam ve yarı zamanlı olarak görev yapan bazı Kanadalı sağlık çalışanlarının, sınır kapısından geri çevrildiği bildirildi.

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC’nin haberine göre, NAFTA kapsamında uygulanan TN vizesi ile ABD’de çalışan Kanadalı bir grup yüksek hemşire ve anestezi uzmanının Detroit-Windsor sınır kapısından ülkeye girişi Amerikan Sınır Güvenliği ekipleri tarafından engellendi.

Haberde personelin, geçen hafta yeni göç politikaları çerçevesinde çalışma vizelerinin değiştirildiği gerekçesiyle ABD’ye giremediği belirtildi.

Çalışanları arasında Kanadalı hemşirelerin olduğu Detroit şehri Henry Ford Hastanesi de yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin uyguladığı yeni göç politikaları nedeniyle Kanadalı personelin çalışma vizelerini yenileyemediklerini duyurdu.

Haberde, şu an için sadece yüksek hemşire ve anestezi uzmanlarının ABD’ye girişinin reddedildiği belirtilirken, uygulamanın diğer sağlık çalışanlarını kapsayıp kapsamadığına ilişkin bilgi verilmedi.

ABD’de, NAFTA anlaşması kapsamında uygulanan göçmen olmayan profesyonel TN vizesi ile yaklaşık 40 bin Kanadalı sağlıkçı çalışıyor.

Detroit’deki Henry Ford Hastanesinde, Kanada’nın Windsor Sınır Kapısı’ndan geçerek ameliyatlar için giden yaklaşık 25 ileri tetkik hemşiresi ve anestezi uzmanı görev yapıyor.

Öte yandan haberde, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin TN vizesiyle ilgili uygulamalardan olumsuz etkilenenler için 3 Nisan’dan itibaren H1B türü vize uygulaması başlatılacağı bildirildi.

Yeni uygulama için başvuru sahiplerinin 3 ila 4 bin dolar vize ücretinin yanı sıra, 6 ay bekleme süresinden geçeceklerinin hatırlatıldığı haberde, bu durumun ABD hastanelerindeki operasyonları olumsuz etkileyeceği kaydedildi.