2014 yılı ve öncesinde düzenlenen acil bakım hemşireliği sertifikalı eğitim programları

2014 yılı ve öncesinde düzenlenen acil bakım hemşireliği sertifikalı eğitim programları

19 Temmuz 2017 0 Yazar: admin

04.02.2014 ve 28903 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliğinin yayınlanması ile 21.08.2010 tarihli ve 27679 sayılı Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Mezkur Yönetmelik kapsamında sertifikalı eğitim programları yürütülmektedir. Acil Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı standartları 23.01.2016 tarihli ve 86 sayılı Bakanlık Onayı ile yürürlüğe girmiş olup, adı geçen standartlar kapsamında alınan sertifikalar Kurumumuz tarafından tescil edilmektedir.

Acil Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı standartları ile yürürlükten kaldırılan standartlar karşılaştırıldığında 40 (kırk) saatlik uygulama eğitimi ve 13 (onüç) saatlik teorik eğitim ders farkının olduğu tespit edilmiştir. Sözkonusu tespit sonrasında ilgili alan uzmanlarının (eğitim standartlarını hazırlayan bilim heyeti) katılımı ile konu görüşülmüş, iki durum tespiti yapılarak bunlardan birinin uygulanması ve eğitim sonunda yapılacak uygulama değerlendirmesinden 75 puan alanların sertifikalarının tescil edilmesine karar verilmiştir.

2014 yılı ve öncesinde alınmış olup, Kurumumuz tarafından tescili yapılmamış söz konusu sertifikaların tescili için personelin sertifikalı eğitim merkezlerinde eğitim almaları yönünde planlama yapılmış ve ilgililerin tamamlama eğitimine alınmaları Başkanlık Makamının 09.06.2017 tarihli ve 774.99-2442 sayılı Olurları ile uygun görülmüştür.

            Bu bağlamda ekli listede adı soyadı, unvanı, çalıştığı sağlık tesisi, eğitim alacağı sağlık tesisi ile eğitim tarihleri belirtilen personelin tamamlama eğitimi süresince görevlendirilmeleri, eğitim sonrasında uygulama değerlendirmesinden 75 ve üzeri puan alanların sertifikalarının tescil edilmesi, Makamın 04/07/2017 tarihli ve 41304669-774.99-E.2696 sayılı Oluru ile uygun görülmüştür.

Özel sağlık tesislerinde ve Vakıf Üniversitelerinde görev yapan kursiyerlerin 53 saatlik eğitim ücreti olarak 1050 TL yi ilgili eğitim merkezi hesabına yatırmaları gerekmektedir. Kursiyerlerden sertifika ücreti alınmayacak olup, sertifikalar Kurumumuz tarafından bastırılacaktır.

Ekli listede görev yaptıkları ve eğitim alacakları sağlık tesisleri belirtilen personelin Acil Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı Tamamlama Eğitimine katılımının sağlanması ile eğitim alanların ekte yer alan sertifika almaya hak kazanan personel listesine ilişkin forma eğitim merkezi tarafından işlenerek Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığına iletilmesi gerekmektedir. 

Konuya ilişkin Ayrıntılı bilgi için;
Perihan AÇIK
Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığı
0 312 705 24 15 

Kursiyer Listesi ve Eğitim Merkezi Planlaması

Makam Oluru

Programa İlişkin Açıklama

Form

Teorik Eğitim Müfredatı

Teorik Eğitim Müfredatı

Uygulama Değerlendirme Formu

Eğitim Merkezlerine Göre Planlama

Dağıtım Listesi

 

Sağlık Aktüel – www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.