10 Aralık 2014

20 ülkenin sağlık bakanları İstanbul’a geliyor

ile admin

Sağlık Bakanlığı’nca 27-28 Haziran tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan “Genel Sağlık Kapsamı Bakanlar Konferansı”na dünya genelinden yaklaşık 20 ülkenin sağlık bakanları, bakan yardımcıları ve müsteşarları, DSÖ ve OECD yöneticileri, politika belirleyiciler, çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların temsilcileri katılacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin; Sağlıkta Dönüşüm Programı adıyla son 10 yılda, tüm dünyanın dikkatini çeken tarihi bir dönüşüm süreci yaşadığına dikkat çekilerek, “Son iki yılda Dünya Sağlık Asamblesi toplantılarında, sağlığa hakkaniyetli erişim ve sürdürülebilirlik konularında örnek ülke gösterilen Türkiye, sağlıkta dönüşümün başarılarını ve tecrübelerini paylaşılacağı küresel bir toplantıya ev sahipliği yapacak. 27-28 Haziran tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan ‘Genel Sağlık Kapsamı Bakanlar Konferansı’na dünya genelinden yaklaşık 20 ülkenin sağlık bakanları, bakan yardımcıları ve müsteşarları, DSÖ ve OECD yöneticileri, politika belirleyiciler, çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların temsilcileri katılacak” denildi.

Konferansta “Genel Sağlık Kapsamı”, “Mali Kriz Döneminde Genel Sağlık Kapsamında Sürdürebilirliğin Sağlanması”, “Orta ve Düşük Gelirli Ülkelerde Genel Sağlık Kapsamının Artırılması” “Genel Sağlık Kapsamı Bağlamında Afet ve Acil Durum Yönetimi” ve “Genel Sağlık Kapsamında Yönetişim Zorlukları ve İnnovasyon” gibi konular tartışılacağı kaydedildi. Türkiye’nin Sağlıkta Dönüşüm Programı da ele alınacak. Uluslararası akreditasyona sahip Akademik dergi The Lancet’te “Türkiye’de Genel Sağlık Kapsamı: Hakkaniyetin Artırılması” başlığıyla yayınlanan ve sağlıkta tarihsel dönüşümü getiren süreçlerin anlatıldığı makalenin de konferansta ayrı bir oturumunda ele alınacağı ve tartışılacağı ifade edildi.