’16 saatte tümörü küçültüyor’

’16 saatte tümörü küçültüyor’

6 Mayıs 2016 0 Yazar: admin

Deniz RENKVEREN

Eski çağlarde farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan birçok bitkinin modern tıbbın baş edemediği hastalıklara çare olduğu gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Bu bitkilerden bir kısmı uyuşturucu amaçlı bireysel kullanımı nedeniyle bir dönem yasaklanırken şimdi kanser tedavisi için yapılan birçok bilimsel araştırmanın odak noktası haline geldi.

ANADOLU COĞRAFYASINDA BOLCA VAR

Anadolu’da uzun zamandır bilinen ve papatyagillerden olan pelin otu, yıllardan beri sinirlere iyi gelmediği düşünülerek doktorlar tarafından önerilmiyordu. Antik Çağ’da ilaç olarak kullanılmış olan pelin otu, absenta olarak da bilinen absent adlı alkol maddesi olarak kullanılmaya başlanmıştı. Pelin otunun alkolle birlikte damıtılması sonucu thujone adı verilen uyuşturucu bir madde elde ediliyordu. 19’uncu yüzyılda pelin otundan yapılan absent, ressam Van Gogh ve Fransız yazar Emile Zola’nın vazgeçilmesi olmuş ancak şöhretlerine zarar vermişti. Ancak absentin tıbbi yararları İsviçre’de yaşayan Fransız doktor Pierre Ordinaire tarafından keşfedildi. Bir söylentiye göre; Ordinaire’in reçetesini Couvet şehrinde yaşayan Henriod kızkardeşler üretip sağlığa yararlı bir karışım olarak satmaya başlamıştı. Major Dubied isimli bir girişimci, formülü 1797’de kız kardeşlerden satın aldı. Dubiet’nin Fransa’da “Maison Pernod Fils” isimiyle kurduğu damıtım evi ise absentin yasaklandığı 1914’e kadar en ünlü marka oldu. Washington Üniversitesi’nden Narendra P. Singh ve Henry C. Lai 2004’te yaptıkları bir araştırmada bu bitkinin kanser hücrelerini iyileştirici özelliği olduğunu kanıtlandı. Araştırmaya göre pelin otu özü tek başına kullanıldığında bile ilk 16 saatte kanser tümörünün yüzde 28 oranında küçülmesini sağlıyor. Fareler üzerinde yapılan testler pelin otunun demir takviyesiyle birlikte kullanıldığında ise akciğer kanseri, meme kanseri ve bazı cilt kanseri türlerinde yüzde 98 oranında tedavi edici özelliği bulunduğunu gösterdi. Bilim insanları pelin otuyla birlikte kullanılan demir bileşiklerinin kanserli hücrelerin bölünmesini ve dağılmasını sağladığını, demir ve pelin bileşimin kanserli hücreleri parçaladığını söylüyor.

NOBEL ÖDÜLÜNÜ GETİRDİ

Çin’de yapılan arkeolojik kazılarda bulunan antik dönem Çin tıbbına ilişkin el yazmalarından sıtma tedavisinde pelin otu uzü kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Çinli farmakolojist Youyou Tu. pelin tozu özütünün sıtma tedavisinde kullanılmasıyla ilgili çalışmasıyla 2015’te ‘Psikoloji ve Tıp’ kategorisinde Nobel ödülü kazandırmıştı. Yaklaşık yüz yıl önce pelin otu kullanımını yasaklayan İsviçre tıbbi yararları nedeniyle otun 1 Mart 2005’te yeniden damıtılmasına izin verdi..