1,5 Yaşında 36 Kiloya Ulaşan Yağız Bebek Tedavi İçin İlaç Bekliyor

1,5 Yaşında 36 Kiloya Ulaşan Yağız Bebek Tedavi İçin İlaç Bekliyor

19 Temmuz 2017 0 Yazar: admin

Samsun’da yaşayan “leptin (tokluk) hormonu eksikliği” teşhisi konulan 1,5 yaşındaki Yağız bebek 36 kilo oldu. Yağız bebek, aşırı kiloya bağlı zatürre başlangıcı nedeniyle Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı.

5 AYLIKKEN TEŞHİS KONULDU, İLACINI ALAMAYINCA HIZLA KİLO ALIYOR

Sanayide işçi olarak çalışan baba Sedat Bekte, oğullarına 5 aylıkken Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde “leptin (tokluk) hormonu eksikliği” teşhisi konulduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

YURTDIŞINDAN GETİRİLMESİ GEREKEN İLACIN KUTUSU 12 BİN LİRA

“Yağız için uzun bir tedavi süreci gerekiyor. Yağız’ın tedavisi için gerekli olan ilacı SGK karşılamıyor. Bizim de gücümüz yetmiyor. İlaç yurtdışından getiriliyor ve bir kutusu 12-13 bin lirayı buluyor. Oğlum kilo almaya devam ettiği için kiloya bağlı sağlık sorunları yaşıyor. Çaresiziz, sesimizin duyulmasını istiyoruz.”

DAHA ÖNCE TEDAVİYİ SAMSUN VALİLİĞİ ÜSTLENMİŞTİ

Daha önce Samsun Valiliği tarafından oğullarının sağlık kontrollerinin yaptırıldığını, Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca bir kutu ilacın karşılandığını anlatan Bekte, şöyle konuştu:

SGK İLACI KARŞILAMIYOR

“Yağız’ın raporlarını SGK’ya gönderdik. Ancak SGK’dan, Yağız’ın yaş grubunda bu teşhise göre ilaç ücretinin karşılanmadığı bildirildi. İlacını karşılayamadığımız için tedaviye başlayamadık. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sayın cumhurbaşkanımızdan, sağlık bakanımızdan devlet büyüklerimizden yardım istiyorum. Bir an önce oğlumun tedavi edilip sağlığına kavuşmasını istiyoruz.”

OBEZ BEBEKLER ÖZELLİKLE SICAK HAVALARDA SOLUNUM PROBLEMİ YAŞIYOR

Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde Yağız bebeğin tedavisini yürüten doktorlar ise obez bebeklerin özellikle sıcak havalarda daha sık solunum sorunları yaşadığını vurgulayarak Yağız Bekte’nin de zatürre başlangıcı teşhisiyle hastanelerinde yoğun bakım servisinde tedavisinin sürdüğünü kaydetti.