Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz’den ‘şeker detoksu’

Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz’den ‘şeker detoksu’

17 Mart 2016 0 Yazar: admin

Türk Kökenli ABD’li doktor Mehmet Öz’ün Hürriyet Pazar’da yayınlanan yazısında tatlıyla ilgili haberler yer alıyor. Öz,   şekerde fazla tüketimin; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, insülin direnci ve hatta siroz gibi ciddi hastalık risklerini arttırdığını belirtti

GİZLİ ŞEKERDEN KURTULMA YOLLARI NELER ?

Domates soslarından fıstık ezmesine kadar yüksek miktarda ilave şeker içeren besinlerden uzak durulması gerektiğini ve  alışveriş yaparken fruktoz, maltoz, sorbitol, şurup, ksilitol, ‘ol’ veya ‘oz’ ile biten şekerlerlere dikkat edilmesini önerdi.

Kadınlarda günde altı, erkekseniz dokuz çay kaşığından fazla ilave şeker kullanmamasının altını çizen Öz ,bu miktarın bir gofret veya bir kutu asitli içecekte bulunan şekerden daha az olduğunu söyledi. 

Mehmet Öz’ün tatlı takviyesindeki önerleri de şöyle;

Taze baharat ve bitkilerle tat alıcılarınızı alınabilir. Kahve, kahvaltılık veya hamur işlerinize tarçın, zencefil, hindistancevizi veya yenibahar ekleyerek denenebilir. Doğal tatlandırıcı alternatifleri de küçük oyununuzda işe yarayabilir. Mesela bal: Ham bal en yararlı olanı, bu yüzden işlenmemiş bal bulmaya çalışılmalıdır. Şeker alırken beraberinde çiğ kuruyemiş veya öncesinde biraz zeytinyağı ve ekmek tüketilmelidir. Bu midenizin boşalmasını yavaşlatır ve şeker seviyesini dengede tutmayı sağlar.